Skąd się biorą zmarszczki?

Zmarszczki są częścią procesu starzenia się i zdecydowana większość ludzi doświadcza ich w pewnym momencie swojego życia. Zmarszczki zwykle zaczynają się jako drobne linie i z czasem pogłębiają się w zmarszczki. Ludzie najczęściej myślą o zmarszczkach tworzących się na twarzy, ale mogą się one również pojawiać na szyi, dłoniach i ramionach. Zazwyczaj pojawiają się w miejscach na ciele, które są wystawione na działanie promieni słonecznych. Z wiekiem możesz się zastanawiać, skąd się biorą zmarszczki? Poniżej znajdziesz kilka pomocnych wskazówek na temat przyczyn powstawania zmarszczek oraz sposobów na spowolnienie procesu starzenia i zapobieganie ich przedwczesnemu powstawaniu.

Skąd się biorą zmarszczki?

Zmarszczki są naturalną częścią procesu starzenia się, ale są rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec ich przedwczesnemu powstawaniu. Z wiekiem skóra staje się cieńsza i bardziej podatna na wysuszenie. Może to wpływać na elastyczność skóry, ponieważ wraz z wiekiem zmniejsza się jej zdolność do odbijania się. Dzieje się tak, ponieważ produkcja kolagenu i elastyny w skórze spada pod koniec wieku 20 lat. Kolagen to białko występujące w organizmie, które służy jako budulec różnych struktur w organizmie, w tym skóry. Pomaga nadać skórze objętość i dodaje jej młodzieńczego blasku. Elastyna to kolejne białko występujące w skórze, które pomaga jej zachować elastyczność.

Oprócz naturalnego procesu starzenia się, pewne nawyki związane z trybem życia mogą również przyspieszyć ten proces i spowodować pojawienie się kolejnych zmarszczek. Poniżej przedstawiono kilka innych powszechnych przyczyn powstawania zmarszczek.

Przyczyny

  • Genetyka: Historia twojej rodziny może mieć wpływ na to, czy jesteś bardziej podatna na zmarszczki, czy nie. Niektóre geny wiążą się ze zwiększonym ryzykiem powstawania zmarszczek.
  • Ekspozycja na słońce: Ekspozycja na słońce jest najczęstszą przyczyną powstawania zmarszczek i uszkodzeń skóry. Promienie ultrafioletowe powodują powstawanie wolnych rodników w skórze. Wolne rodniki uszkadzają włókna elastyny, co prowadzi do powstawania zmarszczek.
  • Palenie: Osoby palące często wyglądają starzej niż są w rzeczywistości ze względu na wpływ, jaki palenie wywiera na ich skórę. Nikotyna powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, co powoduje zmniejszenie dopływu tlenu do komórek skóry. Powtarzające się ruchy ściągające mogą również powodować nadmierne linie wokół ust palacza.
  • Odwodnienie: Przyjmowanie wystarczającej ilości płynów jest korzystne dla ogólnego stanu zdrowia, ale pomaga także utrzymać elastyczność skóry. Picie niewystarczającej ilości wody lub spożywanie zbyt dużej ilości soli może powodować odwodnienie. Jeśli chodzi o nawilżenie skóry, ważna jest także Twoja pielęgnacja. Niestosowanie kremu nawilżającego może spowodować, że skóra będzie sucha i odwodniona. Niespożywanie wystarczającej ilości płynów i nieprzestrzeganie konsekwentnej rutyny pielęgnacyjnej może spowodować odwodnienie skóry i powstawanie zmarszczek.

Leczenie zmarszczek

Zabiegi rozluźniające zmarszczki mogą pomóc w walce z drobnymi liniami i zmarszczkami. Środki rozluźniające zmarszczki to preparaty wstrzykiwane, które mogą przywrócić objętość twarzy, wygładzić zmarszczki i poprawić wygląd skóry. Wypełniacze mogą być stosowane w przypadku takich problemów, jak kurze łapki, linie czoła, linie marszczące i fałdy nosowo-wargowe.

Zabieg trwa około 30 minut, a czas rekonwalescencji jest bardzo krótki. Po zabiegu może wystąpić niewielka opuchlizna i zasinienie. Okazuje się to jednak całkowicie normalne. Objawy te powinny ustąpić w ciągu kilku dni. Rezultaty nie są trwałe, dlatego konieczne są kolejne zabiegi. Częstotliwość, z jaką będziesz potrzebować kolejnych zabiegów, zależy jednak od wyjątkowej estetyki Twojej skóry i pragnień.